| Nominal Heat Output to Room | 4.9kW |
|---|---|
| Heat Output Range | 3-5kW |
| Energy Efficiency Rating | A+ |
| Efficiency on Wood | 81% |
| CO Emissions, at 13% O2 | 0.06% |
| Max Log Length | 350mm |
| Flue Outlet | 5″ Top or Rear |
| Dimensions | H-530 x W-440 x D-372mm |
| Weight | 56kg |
| Fuel | Wood |
| Eco Design 2022 Approved | ✔ |
| Smoke control exempt | ✔ |
| Cleanburn | ✔ |
| Airwash for Glass | ✔ |
| Direct Air Kit Option | ✔ |
Allure 4
Call for Price
The Herald Allure 4 may be the smallest of the collection, but it still packs a mighty heat punch, with a toasty output of 3KW- 5KW.
Boasting a glorious flame picture, this is the fire made for transforming small spaces.
Categories: Hunter, Hunter, Low Output Stoves, Stoves, Wood Heating
| Weight | 56 kg |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
High Output Stoves
Call for Price
Low Output Stoves
Call for Price
Low Output Stoves
Call for Price
Invicta
Call for Price
Extraflame
Call for Price
La Nordica
Call for Price
High Output Stoves
Call for Price
Extraflame
Call for Price













Reviews
There are no reviews yet.