| Nominal Heat Output to Room | 4.5kW |
|---|---|
| Heat Output Range | 3.5-5.5kW |
| Energy Efficiency Rating | A+ |
| Efficiency on Wood | 81% |
| CO Emissions, at 13% O2 | 0.12% |
| Max Log Length | 280mm |
| Flue Outlet | 5″ Top or Rear |
| Dimensions | H-515 x W-400 x D-377mm |
| Weight | 56kg |
| Fuel | Multifuel, Wood |
| Eco Design 2022 Approved | ✔ |
| Smoke control exempt | ✔ |
| Cleanburn | ✔ |
| Airwash for Glass | ✔ |
| Direct Air Kit Option | ✔ |
| Grate Option | ✔ |
Aspect 4 Eco 4.5kW
Call for Price
The Aspect 4 and Aspect 4 Compact are the smallest of the aspect collection, but they really kick out some heat.
With a heat output range of 3-5.5kW, these stoves may be small but ensure a beautiful view of the flames through their large viewing windows
Categories: Low Output Stoves, Parkray, Stove Brands, Stoves, Wood Heating
| Weight | 56 kg |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Invicta
Call for Price
Stoves
Call for Price
Enamelled Stoves
Rated 5.00 out of 5
Call for Price
DRU Stoves
Call for Price
High Output Stoves
Call for Price
High Output Stoves
Call for Price
Invicta
Call for Price
Pellet Stoves
Call for Price










Reviews
There are no reviews yet.