| Nominal Heat Output to Room | 4.5kW |
|---|---|
| Heat Output Range | 3-5kW |
| Energy Efficiency Rating | A+ |
| Efficiency on Wood | 81% |
| CO Emissions, at 13% O2 | 0.12% |
| Max Log Length | 280mm |
| Flue Outlet | 5″ Top or Rear |
| Dimensions | H-515 x W-400 x D-327mm |
| Weight | 52kg |
| Fuel | Multifuel, Wood |
| Eco Design 2022 Approved | ✔ |
| Smoke control exempt | ✔ |
| Cleanburn | ✔ |
| Airwash for Glass | ✔ |
| Direct Air Kit Option | ✔ |
| Grate Option | ✔ |
Aspect 4 Compact ECO 4.5kW
Call for Price
The Aspect 4 and Aspect 4 Compact are the smallest of the aspect collection, but they really kick out some heat.
With a heat output range of 3-5.5kW, these stoves may be small but ensure a beautiful view of the flames through their large viewing windows.
Categories: Low Output Stoves, Parkray, Stove Brands, Stoves, Wood Heating
| Weight | 52 kg |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Stoves
Call for Price
DRU Stoves
Call for Price
DRU Stoves
Call for Price
TOP PRICE!
Invicta
Call for Price
Invicta
Call for Price
High Output Stoves
Call for Price
Low Output Stoves
Call for Price
Enamelled Stoves
Rated 5.00 out of 5
Call for Price









Reviews
There are no reviews yet.