| Nominal Heat Output to Room | 5kW |
|---|---|
| Heat Output Range | 4-7kW |
| Energy Efficiency Rating | A |
| Efficiency on Wood | 80% |
| CO Emissions, at 13% O2 | 0.10% |
| Max Log Length | 350mm |
| Flue Outlet | 5″ Top or Rear |
| Dimensions | H-590 x W-494 x D-380mm |
| Weight | 79kg |
| Fuel | Multifuel, Wood |
| Eco Design 2022 Approved | ✔ |
| Smoke control exempt | ✔ |
| Cleanburn | ✔ |
| Airwash for Glass | ✔ |
| Direct Air Kit Option | ✔ |
| Grate Option | ✔ |
Aspect 5 Eco
Call for Price
Parkray Aspect 5 Eco wood burning stove – a sleek, compact log burner perfect for modern living spaces. The Aspect 5 log burner delivers a nominal heat output of 5 kW, but can effortlessly reach a maximum of 7 kW or be adjusted down to 4 kW to suit your needs.
Categories: Low Output Stoves, Parkray, Stove Brands, Stoves, Wood Heating
| Weight | 79 kg |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Invicta
Call for Price
High Output Stoves
Call for Price
Stoves
Call for Price
La Nordica
Call for Price
Enamelled Stoves
Rated 5.00 out of 5
Call for Price
Stoves
Call for Price
Extraflame
Call for Price
DRU Stoves
Call for Price









Reviews
There are no reviews yet.