| Nominal Heat Output to Room | 5kW |
|---|---|
| Heat Output Range | 4-6kW |
| Energy Efficiency Rating | A |
| Efficiency on Wood | 80% |
| CO Emissions, at 13% O2 | 0.10% |
| Max Log Length | 350mm |
| Flue Outlet | 5″ Top or Rear |
| Dimensions | H-590 x W-494 x D-330mm |
| Weight | 72kg |
| Fuel | Multifuel, Wood |
| Eco Design 2022 Approved | ✔ |
| Smoke control exempt | ✔ |
| Cleanburn | ✔ |
| Airwash for Glass | ✔ |
| Direct Air Kit Option | ✔ |
| Grate Option | ✔ |
Aspect 5 Compact Eco 5kW
Call for Price
Highly controllable, the Aspect 5 series can change from a high to low output in a matter of seconds.
Even with their generous maximum outputs, these stoves have impressively low CO emissions, which means you can keep warm whilst being environmentally friendly.
Categories: Low Output Stoves, Parkray, Stove Brands, Stoves, Wood Heating
| Weight | 72 kg |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Extraflame
Call for Price
DRU Stoves
Call for Price
Invicta
Call for Price
DRU Stoves
Call for Price
High Output Stoves
Call for Price
Enamelled Stoves
Call for Price
Stoves
Call for Price
Low Output Stoves
Call for Price











Reviews
There are no reviews yet.