| Construction : | Cast Iron |
| Invicta Mandor Standard model : | Anthracite finish |
| Heat output: | Output nominal 12kW |
| Fuel type(s): | Wood |
| Weight: | 144kg |
| Efficiency: | 76% |
| Log length (approx): | 600mm |
| DIMENSIONS (standard) | |
| Height : | 770mm |
| Width : | 854mm |
| Depth : | 492mm |
| Flue diameter outlet : | 150mm top only |
Mandor 12kW
Call for Price
The Invicta Mandor is uniquely styled oval cast iron wood burning stove, even the large panoramic curved glass window curves to follow the oval shape. This is a large stove suited to a large space.
Categories: High Output Stoves, Invicta, Stoves, Wood Heating
| Weight | 144 kg |
|---|---|
| stove output | High output 9-12kW |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Invicta
Call for Price
Invicta
Call for Price
Low Output Stoves
Call for Price
Extraflame
Call for Price
Low Output Stoves
Call for Price
Invicta
Call for Price
Pellet Stoves
Call for Price
Extraflame
Call for Price










Reviews
There are no reviews yet.