| Construction : | Steel body |
| Standard model : | Matt black, flat top, single door |
| Heat output: | Output nominal / max kW 8 – 11:7kW |
| Fuel type(s): | Woodburning model |
| Efficiency: | 85.5% |
| Log length (approx): | 430mm |
| DIMENSIONS (standard) | |
| Height : | 680mm – flat top model |
| Width : | 598mm |
| Depth : | 405mm |
| Flue diameter | 150mm top only |
Burley Brampton 8kW
Call for Price
“The Most Efficient Wood Burning Stoves In The World”.
Categories: Stoves, Wood Heating
Burley Brampton from the Fireball range of wood burning stoves featuring Thornhill Thermal Technology is the result of thousands of hours of designing and prototyping. Based and inspired by over 100 years of experience in the heating industry. Designed, developed and manufactured entirely in the United Kingdom, the Burley range boasts advances which result in unsurpassed fuel efficiency and clean burning. This is made possible by the patent pending Fireball method of introducing air.
The flame picture created when burning by this method is so impressive that to do it justice the largest possible glass door had to be developed.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Low Output Stoves
Call for Price
DRU Stoves
Call for Price
Invicta
Call for Price
La Nordica
Call for Price
Invicta
Call for Price
Low Output Stoves
Call for Price
Enamelled Stoves
Call for Price
High Output Stoves
Call for Price






Reviews
There are no reviews yet.