| Construction : | Cast iron fire box with ceramic majolica panels |
| Extraflame Standard model : | Bordeaux Red |
| Heat output: | Output nominal 2:5kW – 8kW |
| Fuel type(s): | Wood Pellets |
| Efficiency: | 92.5% |
| Weight | 116kg |
| DIMENSIONS (standard) | |
| Height : | 1037mm |
| Width : | 502mm |
| Depth : | 530mm |
| Flue diameter : | 80mm rear |
| Hopper capacity : | 15kg |
| Electrical consumption : | 315w |
| Hourly consumption : | 0.6 – 1.8kg per hour |
| Electrical ignition & Weekly programmer : | Yes |
Serafina Lux Evo (8kW)
Call for Price
Sorry, this product is unavailable in your region. Please contact us for more information.
Ventilated pellet stove with majolica covering
Features: • Majolica covering • Convection fan • Ash drawer • Over heating Thermostat • Internal thermostat • Week programmer • Possibility of connecting rear or top flue smoke exhaust
SKU: N/A
Categories: Extraflame, Pellet Stoves, Pellet Stoves, Stoves, Wood Heating
| Weight | 116 kg |
|---|---|
| Finish | Bordeaux Red, White |
| stove output | Medium output 6-9kW |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Enamelled Stoves
Call for Price
High Output Stoves
Call for Price
High Output Stoves
Call for Price
High Output Stoves
Call for Price
Stoves
Call for Price
Enamelled Stoves
Call for Price
Invicta
Call for Price
High Output Stoves
Call for Price







Reviews
There are no reviews yet.