| Nominal Heat Output to Room | 5.8kW |
|---|---|
| Nominal Heat Output to Water | 3.9kW |
| Heat Output Range | 5-10kW |
| Energy Efficiency Rating | A |
| Efficiency on Wood | 75% |
| CO Emissions, at 13% O2 | 0.045% |
| Flue Outlet | 6″ Top or Rear |
| Weight | 190KG |
| Eco Design 2022 Approved | ✔ |
| Smoke control exempt | ✔ |
| Cleanburn | ✔ |
| Airwash for Glass | ✔ |
| Direct Air Kit Option | ✔ |
Herald 14B Eco Boiler Stove (10kW)
Call for Price
This boiler stove combines classic aesthetics with modern practicality.
It radiates cosy warmth, while simultaneously and efficiently heating water for your home, ensuring both comfort and utility in a single, elegant stove.
Categories: Boiler Stoves, Hunter, Wood Heating
| Weight | 190 kg |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Boiler Stoves
Call for Price
Enamelled Stoves
Rated 5.00 out of 5
Call for Price
Boiler Stoves
Call for Price
Boiler Stoves
Call for Price
Boiler Stoves
Call for Price
Boiler Stoves
Call for Price
Boiler Stoves
Call for Price
DRU Stoves
Call for Price











Reviews
There are no reviews yet.