| Construction : | Cast Iron |
| La Nordica TermoRosa XXL DSA Standard model : | Anthracite finish |
| Heat output: | Output nominal 16.5kW total (10.6kW to water) |
| Fuel type(s): | Wood |
| Weight: | 286kg |
| Efficiency: | 87.5% |
| Log length (approx): | 400mm |
| DIMENSIONS (standard) | |
| Height : | 861mm |
| Width : | 1075mm |
| Depth : | 695mm |
| Flue diameter : | 160mm top and rear |
TermoRosa XXL DSA Boiler Cooker 16.8kW
Call for Price
Sorry, this product is unavailable in your region. Please contact us for more information.
Features:• Extractable ash drawer • Firebox internals in cast iron and steel • Top cooking plate and rings in polished cast-iron • Enameled cast iron doors, facade and frame • Adjustable primary and secondary air for a better combustion control • Post combustion system (low emissions) • Extractable wood drawer • DSA security device (DSA valve not included) • Ceramic glass • top or rear smokes outlet • enamelled baking tray (1 piece) • stainless-steel oven grill (1 piece) • Decorative Tile kit comprising 2 black tiles 10×10 cm










Reviews
There are no reviews yet.