| Nominal Heat Output to Room | 5kW |
|---|---|
| Heat Output Range | 5-7kW |
| Energy Efficiency Rating | A+ |
| Efficiency on Wood | 81% |
| CO Emissions, at 13% O2 | 0.09% |
| Max Log Length | 450mm |
| Flue Outlet | 5″ Top or Rear |
| Dimensions | H-593 x W-579 x D-369mm |
| Weight | 86kg |
| Fuel | Wood |
| Eco Design 2022 Approved | ✔ |
| Smoke control exempt | ✔ |
| Cleanburn | ✔ |
| Airwash for Glass | ✔ |
| Direct Air Kit Option | ✔ |
Allure 7
Call for Price
Transform your room with a fire that not only looks the part but kicks out some real heat.
With its clean lines and innovative design, this is the perfect stove for larger rooms or open plan living spaces with a heat output range of up to 7KW.
Categories: Hunter, Hunter, Low Output Stoves, Stoves, Wood Heating
| Weight | 86 kg |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Pellet Stoves
Call for Price
Enamelled Stoves
Rated 5.00 out of 5
Call for Price
High Output Stoves
Call for Price
Enamelled Stoves
Call for Price
Stoves
Call for Price
TOP PRICE!
Invicta
Call for Price
Low Output Stoves
Call for Price
Extraflame
Call for Price










Reviews
There are no reviews yet.